Jeśli chcesz zarabiać bardzo poważne pieniądze, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Materiał ten został sporządzony w oparciu o doświadczenia zebrane na grupie około 4000 osób. Informacje tutaj zawarte wymagają samodzielnego przemyślenia i zrozumienia procesów, które zachodzą w Twojej głowie i które determinują Twoje przyszłe osiągnięcia. Przedstawiamy suche i brutalne fakty.

Inspiracją do napisania tego tekstu są ludzie – konkretnie uczestnicy MoneyGenius z którymi „spotykamy” się każdego dnia. Zdecydowałem się podzielić ich na grupy wiekowe, ponieważ w zależności od wieku osób z którymi rozmawiamy mamy do czynienia ze skrajnie różnym podejściem do zarabiania pieniędzy.

Młodzież – 18-25 lat

Osoby w tym wieku są statystycznie (wg. naszych obserwacji) najmniej cierpliwe. Praktycznie każdy chciałby błyskawicznie i bez wysiłku zarabiać znakomite pieniądze. Młodzi ludzie dziś w Polsce nie muszą walczyć o wolność i jakikolwiek byt we własnym kraju – chcą konsumować tę wolność.

Dzięki Internetowi i mediom społecznościowym każdy młody człowiek widzi jakie możliwości daje współczesny Świat. Nowe gadżety, szybkie luksusowe samochody, dostatnie życie, wycieczki do ciepłych krajów, modne ubrania i mnóstwo pieniędzy na rozrywki – to jest życie, którego pragną młodzi. Młodzi chcą w pełni korzystać z możliwości współczesnego Świata, przyjmują postawę „należy mi się”, „muszę to mieć jak najszybciej”.

Młodzi nie chcą pracować na etacie – szybko kalkulują, że pierwsza praca nie pozwoli im na prowadzenie życia o jakim marzą, dlatego nie są pracowici – krótko mówiąc są leniwi i ciągle szukają różnych punktów „zaczepienia”, oraz jakiegoś złotego Grala, który uczni ich bogatym w jedną noc.

Do czego prowadzi lenistwo?

Do kombinowania. Młodzi w wieku 18-25 to najbardziej otwarta (pod kątem mentalnym) grupa ludzi, są gotowi wejść z entuzjazmem w praktycznie każdy nietypowy biznes czy projekt, byleby zostać milionerem przed 30-stką. Mają mnóstwo energii i są dosłownie „zajarani” każdą ideą, którą najlepiej charakteryzuje zdanie „Jak zarobić, żeby się nie narobić”.

Młodzi nie mają szacunku do pracy, a już tym bardziej do ciężkiej pracy – często pochodzą z domów, w których rodzice ciężko pracowali przez całe życie i w sumie niewiele osiągnęli wmawiając swoim dzieciom, że trzeba się dobrze uczyć i ciężko pracować – młodzi doskonale widzą, że ten model się nie sprawdza.

Młodzi jeżeli już podejmują pracę, to często ją zmieniają – z punktu widzenia ich rodziców podejmują dziwne, chaotyczne, a nawet idiotyczne decyzje.

Robią swoje, często bez zastanowienia i kalkulacji, nie boją się ryzyka, bo nie mogą nic stracić, bo zwykle niczego nie posiadają. Brak posiadania czegokolwiek, oraz brak zobowiązań dają im wolność podejmowania decyzji i otwartość na podejmowanie wyższego ryzyka.

Dla młodych najlepszą motywacją jest niska pensja – im gorzej zarabiają, tym kreatywniej będą kombinować, żeby zarobić jak najwięcej, przy jak najmniejszym wysiłku.

Plusy młodych

 • energia i entuzjazm
 • duża otwartość na nowe przedsięwzięcia
 • nie przejmują się zdaniem innych ludzi – chętnie udzielają się publicznie (dopytują, komentują na FB)
 • odwaga wynikająca z faktu, że nie mają nic do stracenia
 • uważają, że warto zacząć i uczyć się w trakcie, niż uczyć się przez pół życia, żeby w końcu zacząć

Minusy młodych

 • lenistwo – czasami jest to zaleta, ale na dłuższą metę może prowadzić do frustracji z powodu braku szybkich efektów
 • brak cierpliwości – obowiązuje motto „Albo szybko, albo wcale” przez co młodzi szybko rezygnują z bardzo perspektywicznych możliwości, którymi jeszcze wczoraj byli zachwyceni

Bill Gates często powtarza, że lubi zatrudniać ludzi leniwych, bo tacy najszybciej znajdują rozwiązania… hmm… ciekawe 😀

Starsza młodzież – 25-35 lat

Zwykle są to osoby wykształcone i przynajmniej teoretycznie posiadające „stabilną pracę”. Z powodu ukończenia studiów żyją w pułapce pracy w swoim zawodzie – szukają zajęcia w wyuczonym zawodzie przyjmując zwykle błędne założenie, że studia czegoś ich nauczyły i wyznaczyły im drogę w życiu. Rzadko zdają sobie sprawę z tego, że Świat zmienia się tak dynamicznie, że będą musieli co najmniej kilka razy kompletnie się przekwalifikować.

Takie osoby tkwią w podwójnej pułapce: z jednej strony nie decydują się podejmować pracy poniżej swoich tzw. „kwalifikacji”, a z drugiej strony często mają trudności ze znalezieniem pracy w „swoim zawodzie”, bo chętnych jest dużo więcej niż faktycznie potrzebuje rynek. Jeśli już ktoś z tej grupy wiekowej znajdzie pracę w zawodzie, to zwykle narzeka na poziom płac, ale jednocześnie zarabia na tyle dobrze, że nie ma bodźców do podejmowania większego ryzyka biznesowego, inwestycyjnego, czy choćby szukania lepiej płatnego zajęcia.

Osoby w wieku 25-35 lat bardzo często porównują własne osiągnięcia z osiągnięciami rówieśników – bardziej są zainteresowani tym, żeby dobrze wypaść na tle znajomych niż żeby dobrze zarabiać. Potrzeby własnego ego są u osób w tej grupie wiekowej bardzo uwypuklone. Zwykle po 25-tym roku życia wpadają w syndrom „co ludzie powiedzą” i bardziej uważają na to co myślą o nich ludzie, niż na to co myślą o sobie sami.

Obawiają się odrzucenia i pogardy jeśli mają mniej prestiżową pracę niż ich znajomi. Boją się publicznie przyznać (komentując, czy lajkując na FB), że są zainteresowani jakimś nowym sposobem zarabiania pieniędzy – zwykle piszą wiadomości prywatne – po to, żeby ich znajomi nie widzieli, że są oni zainteresowani znalezieniem kolejnych źródeł pieniędzy.

Szukanie kolejnych źródeł pieniędzy w środowisku osób 25-35 lat, to publiczne przyznawanie się do porażki – „Nie radzę sobie finansowo, szukam alternatywy” – starsza młodzież, nie może sobie na to pozwolić…

Starsza młodzież to również ludzie w związkach, często pod presją „na ustatkowanie”, którą nakładają na nich rodzice i bliscy. Im ktoś bardziej ustatkowany, tym mniej skłonny do ryzyka. Ojciec czy matka częściej wybiorą tzw. „bezpiecznie” warianty zarabiania w tzw. „normalnej pracy” niż zaryzykują w alternatywnych źródłach…

Niestety osoby w wieku 25-35 lat posiadające wykształcenie wyższe, to najgorsza grupa pod kątem biznesowym – takie osoby rzadko zakładają własne biznesy, bo przez lata edukacji wyuczyli w sobie nawyki bycia pracownikiem, przez co nie myślą w sposób przedsiębiorczy. Oczywiście statystycznie wyższa pensja jeszcze pogarsza ich sytuacje, bo to osoby najgorzej usytuowane i zwykle te, które nie mają nic do stracenia, tworzą najbardziej dochodowe biznesy.

Dochodowy biznes ma prostą definicję – jest to przedsięwzięcie gospodarcze o wysokim stopniu ryzyka początkowego. Udany i dochodowy biznes zawsze wiąże się z ponadprzeciętnym ryzykiem. To od zdolności do „Przed Się Brania” na siebie tego ryzyka zależy sukces lub porażka.

Ludzie w wieku 25-35 lat często szukają dziury w całym. Są bardziej podejrzliwi i bardziej zamknięci na nowe możliwości, chociaż wcale ich nie wykluczają. Na pewno są bardziej pracowici i cierpliwi niż ich młodsi koledzy, cechuje ich również większa wytrwałość w dążeniu do celu, ale rzadko szukają alternatywy.

Plusy osób w wieku 25-35 lat

 • cierpliwość
 • pracowitość
 • wytrwałość

Minusy osób w wieku 25-35 lat

 • niższa zdolność do podejmowania ryzyka
 • tkwienie w pułapce wykształcenia
 • początki syndromu „Co ludzie powiedzą”
 • porównywanie się z rówieśnikami
 • mała otwartość na nowe projekty
 • uwikłanie w zakładanie rodziny

Osoby w wieku 36-45 lata

To jest chyba najbardziej usztywniona grupa wiekowa. W tej grupie wiekowej praktycznie każdy nietypowy projekt jest traktowany bardzo podejrzliwie – nawet jest tak, że osoby w tym wieku na siłę próbują udowodnić innym, że się mylą. Osoby w wieku około 40 lat nie rozumieją jak 25-cio latek, który ich zdaniem „gówno wie o życiu” może zarabiać 50 tyś. PLN miesięcznie i jeździć Fordem Mustangiem o pojemności 5 litrów po 12 miesiącach od momentu kiedy rzucił robotę za 1 300 zł do ręki.

W tej grupie wiekowej praktycznie w ogóle nie ma otwartości na nowe pomysły, idee, strategie. Rzadko który 40-sto latek jest gotów wejść ponownie w swoim życiu w rolę ucznia i powiedzieć: „Ok, masz 25 lat, moim zdaniem nic nie wiesz o życiu, ale widzę, że zarabiasz kupę kasy – chce się od Ciebie uczyć”.

Osoby 36-45 lat są praktycznie zapuszkowane w swoich schematach i przekonaniach, których bronią za wszelką cenę – często bez sensu. Prawie nikt w tym wieku nie przyzna się przed sobą i otoczeniem, że to co robił przez ostatnie 15-20 lat swojego życia się nie sprawdziło i warto zacząć coś nowego.

Owszem zwykle są to osoby sumienne, pracowite i ustatkowane. Można odnieść wrażenie, że mają zdecydowanie lepiej ustawioną hierarchię wartości, w której pieniądze nie są najważniejszym czynnikiem, ale jednocześnie ich głowy są pełne uzasadnień dlaczego duże pieniądze są „złe” i „niepotrzebne”.

Jeśli pokażesz takiej osobie, że zarobiłeś 20 tyś. PLN w miesiąc, to jest prawie pewne, że uzna to za niemożliwe, bo przecież „Uczciwie nie ma możliwości, żeby zarabiać takie pieniądze”.

Plusy osób 36-45

 • dojrzała hierarchia wartości
 • sumienność
 • pracowitość
 • obowiązkowość
 • bardziej ustatkowane życie

Minusy osób 36-45 lat

 • znikoma otwartość na nowości
 • węszenie wszędzie spisków, oszustw i kombinacji
 • zbyt mocne przywiązanie do tradycyjnego modelu pracy
 • syndrom „życiowego doświadczenia” oraz skostniały system „własnych przekonań”
 • skamieniałe przekonania prowadzące do „ciasnoty umysłowej”

Osoby powyżej 45 lat

Takie osoby w biznesach online to rzadkość, ale powoli ich przybywa. Dlaczego ich przybywa? Bo to najbardziej oszukani przez „system” ludzie. Ludzie, którym całe życie wmawiano, że jak będą ciężko pracować, to będą mieć godną emeryturę. Ludzie Ci dali się przekonać, że sensem ich życia jest emerytura, a teraz ponoszą tego konsekwencje. Są to również osoby najczęściej wykluczone zawodowo, podupadające na zdrowiu.

Zwykle ta grupa osób jest bardzo pracowita i sumienna, ale za mało elastyczna na stale zmieniającym się rynku pracy.

Jeżeli są to osoby, które chcą dywersyfikować swoje zarobki i myślą o samodzielnym zapewnieniu sobie lepszej przyszłości to sytuacja jest w porządku. Zwykle jednak jest zupełnie odwrotnie i osoby takie „przychodzą” zarabiać w Internecie w momencie, kiedy same niewiele mają i ciężko im ruszyć z miejsca.

Okazuje się, że osoby po 45 roku życia bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy, choć wielu rzeczy nie rozumieją – mają też problemy z dosyć podstawową obsługa komputera, mimo iż aktywnie korzystają z Internetu.

Osoby po 45-tym roku życia zwykle mają „odchowane” dzieci i mogą poświęcić więcej czasu na zdobywanie nowych doświadczeń – to jest niewątpliwie ogromny atut, który przekłada się na coraz większą efektywność działań w tej grupie wiekowej.

Problemem w tej grupie wiekowej może być umiarkowana otwartość na nowości, często również brak odwagi i ograniczona pewność siebie.

Plusy osób po 45-tym roku życia

 • więcej wolnego czasu
 • chętnie się uczą
 • mają dużą motywację wewnętrzną do działania
 • są zwykle bardzo sumienni i rzetelni
 • są słowni i dosyć skrupulatni

Minusy osób po 45-tym roku życia

 • słabo radzą sobie z nowymi technologiami
 • mają średnią otwartość na zmiany
 • mają ograniczoną pewność siebie

Podsumowanie

Jakie jest optymalne nastawienie do zarabiania pieniędzy?

Żeby skutecznie zarabiać online potrzebujesz uzbroić się w:

Otwartości umysłu – otwartość to nic innego jak przyjęcia założenia, że propozycja, z którą się spotykasz jest dla Ciebie dobra i postarasz się bliżej z nią zapoznać. Otwartość jest jak poznawanie nowego człowieka – najlepiej na tym wyjdziesz jeśli przyjmiesz, że człowiek, którego poznajesz jest dobry i stanowi właściwe towarzystwo dla Ciebie. Przyjęcie założenia, że każdy nowo spotkamy człowiek jest zły, a każda nowa okazja zarobkowa jest oszustwem do niczego Cię nie doprowadzi. Otwartość umysłu dobrze charakteryzuje cytat Richarda Bransona: „Jeśli ktoś oferuje Ci niesamowitą możliwość, a Ty nie jesteś pewien, czy dasz radę, powiedz „TAK!” i naucz się jak to zrobić”

Cierpliwość – musisz rozumieć, że zarabianie jest jak praca w polu – musisz najpierw przygotować grunt, później zasiać, dbać i dopiero na końcu zbierasz. Internet daje dziś możliwości naprawdę szybkiego zarobku, ale nawet w Internecie na efekty trzeba czasem popracować przez 2-4 miesiące, zamiast zniechęcać się po 2-4 dniach 🙂

Pracowitość i Lenistwo jednocześnie – musisz być leniem, który szuka najszybszych rozwiązań, ale powinieneś być na tyle pracowity, żeby potrafić wdrażać w życie te rozwiązania

Duża energia i entuzjazm – jeśli nie masz wystarczającego dużego entuzjazmu, jesteś podejrzliwy, szukasz dziury w całym, negujesz sprawdzone w praktyce rozwiązania to niestety zatrujesz sam siebie. Jeżeli podchodzisz do czegoś z entuzjazmem, to masz więcej energii i zwykle wtedy więcej Ci się udaje. Jeżeli potraktujesz nowe możliwości jak nowa pracę, to szybko się wypalisz. Nowe możliwości zarobkowe powinny być dla Ciebie jak rozpoczynanie nowej wyprawy, projektu czy związku – emocje powinny być podobne. Zaczynając z pułapu znudzonego życiem marudera, kwestionującego wszystko dookoła skazujesz się na porażkę. Lepiej podejść do czegoś z przesadnym optymizmem, niż przesadnym pesymizmem – przesadny pesymizm szybko Cię zniechęci, za to przesadny optymizm może doprowadzić Cię na szczyt – choć wcale nie musi.

Nie zwracanie uwagi na zdanie innych ludzi – to jest szalenie ważna sprawa. Twoi rodzice, rodzina, rodzeństwo, ciocia, wujek, dziadek, znajomi – prawdopodobnie są dla Ciebie autorytetem. Przez wiele lat kierowali Twoim życiem przekazując Ci wszystkie swoje mądrości, życiowe prawdy, nawyki i przekonania. Musze Cię jednak zmartwić – nie masz pewności, że to co Ci przekazali jest dla Ciebie dobre. Jeśli widzisz wokół siebie zapracowanych, zmęczonych życiem ludzi, którzy ciągle martwią się o pieniądze, to masz klarowny dowód na to, że jesteś w toksycznym środowisku.

W takiej sytuacji musisz przyjąć własny tok rozumowania i szukać dróg, którymi nie szedł nikt wcześniej. Nie chodzi o to, że masz przestać szanować swoją rodzinę, odcinać się od kontaktów z nimi, negować wszystko co powiedzą i nie liczyć się z ich zdaniem. Ty masz po prostu nauczyć się mieć własne zdanie i samodzielnie sprawdzać możliwości przecierając szlaki, na których nikt z Twoich bliskich nigdy się nie pojawił.

Nawet jak masz w rodzinie ludzi, którzy odnosili sukcesy w przeszłości, to musisz zdawać sobie sprawę, że dziś Świat wygląda inaczej i dawne schematy mogą nie być skuteczne tak jak dawniej. Za 5 lat Świat może wyglądać zupełnie inaczej i Twoją rolą jest dopasować się do zmieniających się realiów, a nie tkwić w bezsensownych i nieaktualnych schematach.

Jeszcze jedno: Ludzie nie zapłacą Twoich rachunków, nie wykonają za Ciebie pracy, nie wezmą odpowiedzialności za Twoje decyzje, nawet jeśli będą wynikały z ich złotych rad, nie zapłacą za Twoje błędy, ale też nie sfinansują Twoich sukcesów – dlatego musisz mieć własne zdanie i nie zwracać uwagi na zdanie osób, które komentują coś czym się zajmujesz, ale nigdy tego nie robili. Ucz się od tych, co zajmują się tym, czym Ty chcesz się zajmować – na ocenę i własne zdanie przyjdzie czas, ale dokonaj tej oceny podejmując aktywne działanie, a nie w oparciu o swoje lub co gorsze cudze schematy myślowe.

Ludzie którzy cierpią na syndrom „Co ludzie powiedzą” są najmniej szczęśliwy – robią to co jest akceptowalne przez ich środowisko, zamiast robić to co daje im najlepsze rezultaty i zwiększa ich osiągnięcia.

Odwaga – to nic innego jak podejmowanie działania pomimo niepewności i oczywistego ryzyka związanego z tym działaniem. Nie znam absolutnie żadnej osoby w życiu, która osiągnęła duży sukces finansowy, sportowy czy jakikolwiek inny nie wykazując się odwagą.

Sumienność – to nic innego jak umiejętność zaplanowania sobie pewnych zdarzeń i sukcesywne ich realizowanie.

Motywacja wewnętrzna – to wewnętrzna chęć osiągania czegoś więcej. Motywacja to ten dreszczyk, który popycha Cię do przodu. Motywacja wynika z pragnienia. Musisz zadać sobie pytanie: „Czego Ja pragnę?” nie tylko „czego chcę”, ale czego pragnę. Jeśli pragniesz mieszkać na ciepłej wyspie, jest to wystarczający powód, żeby mieć motywację wewnętrzną.

Porównywanie się z samym sobą – kiedy porównujesz się z samym sobą, to jesteś na właściwej ścieżce rozwoju. Ściganie się z innymi bywa frustrujące, ale kiedy ścigasz się z samym sobą, to doskonale wiesz, jakie masz możliwości i co możesz robić lepiej. Owszem, warto wzorować się na innych i przyjąć założenie, że „Skoro on może, to Ja też mogę”, ale czym innym jest dążenie do takiego samego stanu rzeczy, a czym innym chorobliwe porównywanie się z innymi.

Mentor – to osoba, która przeciera dla Ciebie szlaki. Przy odpowiednim samozaparciu możesz dojść do wszystkiego sam, ale uprzedzam, że nie stać Cię na to. Świat pędzi do przodu i zanim Ty znajdziesz odpowiednie rozwiązania, to mogą one przestać być aktualne i zawsze będzie ktoś o krok przed Tobą. Lepiej uczyć się od najlepszych i pracować z najlepszymi – zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu, pieniędzy i energii oraz szybko wejdziesz na właściwą ścieżkę.

Pamiętaj: Na każdym etapie masz szanse zerwać z negatywnymi schematami odpowiednimi do Twojego wieku, choć tak naprawdę nie powinny one zależeć od wieku, ale od Twojego podejścia do życia. Wiek jest tutaj zmienną, dzięki której chciałem zobrazować pewne mechanizmy – zobrazować po to, żebyś mógł zerwać z ograniczającymi Cię przekonaniami charakterystycznymi dla Twoich rówieśników i osób w podobnym wieku.

Masz szanse wypracować odpowiednie nawyki i schematy w dowolnym momencie Twojego życia – pod warunkiem, że uświadomisz sobie na czym stoisz 😉


Szymon Miller

Człowiek, mający niepohamowany apetyt na ciekawe życie, determinację i chęci ✌️

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.